portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Oliwa - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Oliwa - moje miejsce » Forum » Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Idź do strony 1, 2, 3    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
JFedorowicz 
   

Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Nie Gru 23, 2007 18:16
Posty: 125
Skąd: Gdańsk-Oliwa Miraua

PostWysłany: Sob Sty 05, 2008 18:16    Temat postu: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Mieszkam na ul. Miraua. Znajdują się na niej cztery bloki numery 1 do 9 to budynki wybudowane w okresie między wojennym ,budynek numeracja 10 do 12 odbudowany po wojnie na starych fundamentach. W tym samym czasie odbudowano budynek weterynarii na rogu Kaprów i Miraua. W 60tych latach wybudowano garaże i magazyny pod zarządem Administracji Domów Mieszkalnych (straszne okropieństwo) przed kilku laty po pożarze rozebrany placyk niestety nie został zagospodarowany i służy za wysypisko śmieci. Pozostały jeszcze Okropne pawilony również wybudowane w latach 60tych administracyjnie przynależne do Derdowskiego
W sumie nie wiele ale Wink
boxlpio 
   

VIP


Wiek: 58
Dołączył: Pon Wrz 10, 2007 22:31
Posty: 1006
Skąd: Oliwa-Karpacka. Obecnie Os. Kolorowe w Gdańsku.

PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 12:16    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Dzięki bardzo za temat i informację bo są bardzo ciekawe.
Powiększają również wiedzę o Oliwie i jej uliczkach.

Ja mogę jedynie dodać że na mapie z około 1920 jeszcze ta uliczka nie istnieje a na mapie z 1936 jako Scharnhorstasse ( Scharnhorstaße ). Przemianowana została na Miraua zaraz po wojnie ( Informator Miasta Gdańska z 1946 roku – nazwy ulic podawane również po Niemiecku ).

Może się przyda również ta informacja:
Fragment z książki: Pomorscy patroni ulic Trójmiasta, pod Redakcją Stanisława Giszewskiego, Gdańsk 1977 rok ( wyd. Ossolińskich ).

Mirau Stefan
19011942
lekarzspołecznik, był jednym z twórców harcerstwa na terenie WM Gdańska.
Urodził się 2 sierpnia 1901 r. w Różynach pod Pruszczem.

Rósł w kręgu patriotycznej inteligencji polskiej; znaczny wpływ wywarł nań brat jego matki, dr Franciszek Kręćki, ze znanej na Pomorzu rodziny.

Mirau pobierał nauki w szkołach niemieckich w Kościerzynie i w Gdańsku. Tu będąc uczniem szkoły średniej, wraz z innymi kolegami, wśród których był i Alf Liczmański, założył w r. 1917 tajne Towarzystwo Filaretów. Dało ono początek utworzonej po wojnie, 8 sierpnia 1920 r., pierwszej na terenie Gdańska drużynie harcerskiej, im. Zygmunta Augusta. Mirau, który był jej pierwszym drużynowym, opiekował się także powstałą w tym samym roku żeńską drużyną harcerską im. Emilii Plater. Początki harcerstwa polskiego w Gdańsku były skromne, a drużyny nieliczne. Pracę utrudniała wroga postawa niemieckich szowinistów. Organizacja harcerska w Gdańsku nie podlegała formalnie Naczelnictwu Związku Harcerstwa Polskiego, choć w istocie łączyły ją z harcerstwem II Rzeczypospolitej ścisłe związki.

Pracę Miraua w harcerstwie przerwały jego studia medyczne w Niemczech. Po uzyskaniu doktoratu odbył on tam praktykę lekarską, po czym, choć oferowano mu intratną posadę w Berlinie, powrócił do Gdańska w r. 1932, gdzie rozpoczął pracę jako internista i neurolog. W roku następnym zdobył specjalizację w zakresie chorób serca. Lekarz z powołania, najczęściej nie brał honorariów, zwłaszcza od pacjentów wywodzących się z niezamożnej ludności polskiej. Swe zajęcie w Ambulatorium Polskiego Czerwonego Krzyża traktował jako pracę społeczną. Bezinteresownie też pełnił obowiązki lekarza Komendy Chorągwi Harcerzy w WM Gdańsku. Upowszechniał wśród społeczności polskiej wiedzę medyczną, wygłaszając często popularne prelekcje z tej dziedziny. Mirau był nadal mocno związany z gdańskim harcerstwem. W 1936 r. wszedł do miejscowego Zarządu Oddziału ZHP. Pozostał też do wybuchu wojny, mimo zaostrzenia się sytuacji politycznej i narastających trudności i prześladowań, ofiarnym i czynnym działaczem harcerskim.
Aresztowany już w pierwszym dniu wojny i uwięziony w Nowym Porcie, został następnie osadzony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Po przydzieleniu go do szpitala obozowego dr Mirau w miarę swych ograniczonych możliwości niósł ulgę i pomoc cierpiącym współwięźniom. Wycieńczony ciężkimi warunkami obozowymi zachorował w końcu na tyfus i zmarł 24 kwietnia 1942 r. Jego zwłoki spoczywają na cmentarzu na Zaspie.

Ulica, której patronuje, jest nisko zabudowana, wysadzana podwójnym szpalerem drzew i znajduje się na południowym skraju starego centrum Oliwy.
LITERATURA:
Pelczar M., Dr Stefan Mirau, polski lekarz w Gdańsku "Dziennik Bałtycki", 10 I 1946, nr 9(226).
Woźniak R., Gdańscy harcerze, "Litery", 1962, nr 2.

Stanisław Mikos.

_________________
Aleksander Humboldt: ”Jest tylko jedna Oliwa na ziemi”.
www.DawnaOliwa.pl
JFedorowicz 
   

Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Nie Gru 23, 2007 18:16
Posty: 125
Skąd: Gdańsk-Oliwa Miraua

PostWysłany: Nie Sty 06, 2008 18:52    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Dołączam mapkę Oliwy. Niestety nie pamiętam skąd ściągnięta proszę właściciela o nie dochodzenie własności Embarassed


oliwa 1919a.jpg

oliwa 1919a.jpg





oliwa 1919.jpg
 Opis:
Ulica jeszcze nie oznaczona ale zabudowa w tym rejonie już istnieje

oliwa 1919.jpg


villaoliva 
   

VIP


Wiek: 110
Dołączył: Nie Lut 04, 2007 8:59
Posty: 5262
Skąd: Oliva

PostWysłany: Pon Sty 07, 2008 2:49    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Czyli na tym zdjęciu Miraua się nie łapie


_________________

www.staraoliwa.pl
www.wolneforumgdansk.pl
boxlpio 
   

VIP


Wiek: 58
Dołączył: Pon Wrz 10, 2007 22:31
Posty: 1006
Skąd: Oliwa-Karpacka. Obecnie Os. Kolorowe w Gdańsku.

PostWysłany: Wto Sty 08, 2008 19:02    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

JFedorowicz napisał:
Dołączam mapkę Oliwy.


Fragment reprintu Planu Oliwy i Sopotu z 1919 roku wydany przez Gazetę Wyborczą 10.III.2006 r.



mapka.jpg

mapka.jpg



_________________
Aleksander Humboldt: ”Jest tylko jedna Oliwa na ziemi”.
www.DawnaOliwa.pl
JFedorowicz 
   

Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Nie Gru 23, 2007 18:16
Posty: 125
Skąd: Gdańsk-Oliwa Miraua

PostWysłany: Śro Sty 09, 2008 1:15    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

villaoliva napisał:
Czyli na tym zdjęciu Miraua się nie łapie



Zdjęcie ukazuje ulice od Grunwaldzkiej do Wąsowicza
jurek-georges 
   

Bywalec


Wiek: 74
Dołączył: Sob Gru 29, 2007 21:01
Posty: 31
Skąd: dawniej z Oliwy

PostWysłany: Śro Sty 09, 2008 22:13    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Dobry wieczor,

Ulica Miraua jest jeszcze bardziej na lewo.
Janusz, a pod ktorym Ty mieszkasz ?

Przez ponad 15 lat mieszkalem pod 9-ka...

Pozrowienia.
Jurek
JFedorowicz 
   

Forumowicz


Wiek: 67
Dołączył: Nie Gru 23, 2007 18:16
Posty: 125
Skąd: Gdańsk-Oliwa Miraua

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 19:38    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Cały czas mieszkam pod 11 na parterze Very Happy
jurek-georges 
   

Bywalec


Wiek: 74
Dołączył: Sob Gru 29, 2007 21:01
Posty: 31
Skąd: dawniej z Oliwy

PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 11:48    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Pamietam pod 11-ka mojego druzynowego z zuchow a moze u harcerzy (?).
Prawde mowiac, nie jestem bardzo pewny.

Pozdrowienia

Jurek
leloh03 
   

Nowy na forum


Wiek: 45
Dołączył: Sob Sty 09, 2010 21:10
Posty: 4
Skąd: Gdańsk Oliwa

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 12:28    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Witam,
poszukuję informacji na temat historii domu na Orkana 7.
Na razie z moich wścibskich badań wyniknęły same sprzeczne informacje:
a) że mieszkał tam botanik, który był właścicielem całego domu i przyległej ziemi, ze miał w każdym rogu ogrodu zaaranżowane altanki na temat 4 pór roku
b) że mieszkał tam dyrektor banku, który następnie wyjechał do Szwajcarii.

Wiem także, ze pełną dokumentację dot domu miał właściciel mieszkania na 2 pietrze, ale już się wyprowadził...
Jeśli ktoś coś wie to proszę o znak sygnał!

A tak na marginesie to ubolewam strasznie, że taki piękny ogród podzielony jest na jakieś okropne klatki...Tak by mogło być pięknie..ALe liczę na komitywę sąsiedzką i może uda nam się dogadaćSmile

Pozdrawiam
Ania
villaoliva 
   

VIP


Wiek: 110
Dołączył: Nie Lut 04, 2007 8:59
Posty: 5262
Skąd: Oliva

PostWysłany: Wto Sty 12, 2010 16:49    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Informacje wcale nie muszą być sprzeczne. Właściciele się zmieniali. O ile wiem, dom wybudowano około 1913 roku. Tak więc do końca II wojny swiatowej miał już ponad 30 letnią historię. Zdążył nawet zmienić miasto z Oliwy na Gdańsk Smile

Pod koniec lat 30 w villi zamieszkiwali: Ruth Holzrichter - pielęgniarka oraz jej mąż Gerhard Holzrichter - kupiec. Według spisu, to do nich należał dom. Pod tym adresem jako mieszkaniec wpisany jest Hans Dahsler - dyrektor banku.

Jednak w 1942 jako właściciel i jedyny mieszkaniec wpisany jest ten sam Hans Dahsler.
W jaki sposób został on właścicielem domu? Możemy tylko domniemywać. Może to był zakup? A może przejęcie majątku żydowskiego (zakładając, że Holzrichter byli żydami)? Tego na razie nie wiadomo.

Gdzieś, kiedyś czytałem, że Dahsler był dyrektorem Landschaftlichen - Bank A. G który po 1939 roku przekształcił się w Bank der Danzig-Westpreußischen Landschaft. Ale "na bank" nie mogę tego teraz potwierdzić. Może uda się jeszcze dojść do tego kto tam mieszkał tuż po zbudowaniu villi.

Dom jest piekny, z niesamowitą fakturą tynku - niespotykaną dziś. Niezwykłe, że tynk nadal trzyma oryginalny kolor. Przez tyle lat!
Szkoda, że budynek tak mocno został ostrzelany w 1945 roku i przez ponad 60 lat nikt nie połatał tych dziur po kulach. Dziś ciężko zobaczyć jego piękno. Chyba, że zobaczy się go bez postrzelanej elewacji! Tak jak na poniższym rysunku.



Orkana7.jpg

Orkana7.jpg



_________________

www.staraoliwa.pl
www.wolneforumgdansk.pl
kasia.h 
   

Początkujacy


Dołączył: Śro Sty 13, 2010 19:14
Posty: 8
Skąd: gdańsk

PostWysłany: Śro Sty 13, 2010 19:18    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Witam!
Z uśmiechem czytam wypowiedzi na temat domu nr 7 przy ul. Orkana Smile Cieszę się, że mieszkanie na parterze zajmuje ktoś tak zafascynowany Oliwą i jej pięknem. Mogę tylko powiedzieć,że to miejsce, ten dom jest magiczny mimo,iż zamieszkiwałam w nim tylko trochę ponad 8 lat. To bardzo niewiele zważywszy na to, że budynek liczy sobie cały wiek....
Wiem tylko kto zamieszkiwał w nim przede mną i znałam poprzednią właścicielkę z drugiego piętra...
Co do ogrodu to życzę powodzenia, ale bez względu na to, wiosną i latem jest tam po prostu pięknie....
Ma Pani obok siebie sąsiada, który na temat Oliwy wie chyba wszystko, więc wierzę,że uda się poznać historię tego miejsca.
Życzę wszystkiego co najlepsze, oby spokój i magia tego miejsca udzieliły się Wam, no i aby udało się przywrócić werandzie dni jej świetnościSmile))
Z pozdrowieniami
kasia
ketjow 
   

Początkujacy


Wiek: 58
Dołączył: Pią Sty 15, 2010 10:28
Posty: 5
Skąd: gdansk-oliwa

PostWysłany: Pią Sty 15, 2010 10:38    Temat postu: kaprów 7-9

Poszukuje jakichkolwiek informacji na temat ulicy kaprów - kiedy zostaly zbudowane poszczegolne kamienice . Czy ktos ma stare fotografie tej ulicy.
villaoliva 
   

VIP


Wiek: 110
Dołączył: Nie Lut 04, 2007 8:59
Posty: 5262
Skąd: Oliva

PostWysłany: Śro Sty 20, 2010 9:19    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

Tak trochę w temacie Very Happy

Szczególarz o intrygującym , skomplikowanym życiorysie

Cytat:
Aleksandra Kozłowska: Masz już tłumaczenie fragmentu dziennika pisanego przez przedwojennego Oliwianina. Jak opisuje 1 września 1939 roku?

Mirosław Piskorski, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, kustosz w Strefie Historycznej Wolne Miasto Gdańsk: Sama posłuchaj: "W domu obok nie ma całych szyb. W powietrzu niemieckie bombowce. Bateria pelot [przeciwlotnicza, przyp. M. Piskorski] wali tylko ponad głowami. Wszędzie stoją tu oddziały zmechanizowane. Uciekać. Ta strzelanina to nic dobrego. Między Sopotem a Oliwą znów stajemy. Słychać strzelającą artylerię. Na pewno nasza. Głośny huk, wybuch. Głośne drżenie w powietrzu, jakieś 6 sek (...) Przez Oliwę jedziemy do Jelitkowa. Glettkau (Jelitkowo) jest zupełnie wymarłe (...) W powietrzu burczenie. To nadlatują przecież trzy samoloty z kierunku Helu. Nie trzy lecz cztery, nie, tam i tam i wciąż więcej, jeszcze więcej. Działka pelot szczekają (...) Robi się nerwowo. Wskakuję na rower i uciekam (...) Na noc idziemy do znajomych na Waldstrasse [ul. Leśna w Oliwie, przyp. M. Piskorski]...

Kim wtedy był autor pamiętnika?

- Gregor, nazwiska, nota bene polskiego na prośbę jego żony nie mogę obecnie ujawnić, miał wówczas 17 lat, mieszkał na Bülowstrasse (dziś to ul. Drzymały), był uczniem V LO w Oliwie, wtedy nazywało się Hermann Göring Schule. W 1941 r. poszedł do wojska, w Wehrmachcie był do 1944. Walczył w 172 Zapasowym Batalionie Piechoty Malbork na froncie wschodnim. Całą wojnę i życie po niej aż do swojej śmierci w lutym 2009 r. opisał w dziennikach, gdyby je ułożyć jeden na drugim powstałaby co najmniej metrowej wysokości sterta. Wszystko pisane ręcznie, po niemiecku - tłumaczenie nie jest więc łatwe bo pismo miał raczej nieczytelne.

Jak trafiłeś na pamiętniki Gregora?

- Gdy jesienią zeszłego roku przygotowywałem wystawę "Dawna Oliwa" na Strefie Historycznej WMG, poznałem wnuka i żonę Gregora. Wnuk, sam amator historii przekazał na ekspozycję mnóstwo zdjęć wykonanych przez Gregora, np. fotografię z lat 30. przedstawiającą rodzinną Bülowstrasse Gregora, zdjęcia oliwskiego parku itp. Wszystko drobiazgowo opisane. Był nie tylko fotografem amatorem, człowiekiem o prawdziwie reporterskiej pasji ale i zbieraczem-chomikiem. Kolekcjonował niemal wszystko, co wpadło mu w ręce: nalepki, pudełka, książki, widokówki. Pracował w fabryce słodyczy Anglas (wytwórnia działała jeszcze do 1947 czy 48 r.), zgromadził więc oryginalne, nieużywane opakowania od czekolad, pralinek i dropsów, które też prezentowaliśmy na wystawie o dawnej Oliwie. A przy tym wszystkim miał też artystyczne zacięcie, w jednym z jego przedwojennych pamiętników, znacznie większego formatu niż ten zeszycik, opisywał wakacje w Osowie. Poszczególne wydarzenia sam zilustrował, np. płonącą stodołę albo ludzie wykopujących ziemniaki w polu.
(...)


_________________

www.staraoliwa.pl
www.wolneforumgdansk.pl
eliczek 
   

Nowy na forum


Wiek: 66
Dołączył: Nie Sty 24, 2010 22:42
Posty: 1
Skąd: Stara Oliwa

PostWysłany: Nie Sty 24, 2010 23:01    Temat postu: Re: Co wiem o miejscu mego zamieszkania (Oliwa)

jurek-georges napisał:
Pamietam pod 11-ka mojego druzynowego z zuchow a moze u harcerzy (?).
Prawde mowiac, nie jestem bardzo pewny.

Pozdrowienia

Jurek
Witajcie, jestem nową uczestniczką forum. Mieszkam na Miraua pod 12, a tym harcerzem był prawdopodobnie mój mąż.Ja też byłam harcerką w szkole 35.
Pozdrawiam wszystkich Oliwiaków i urodzonych w Oliwie
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama